Anıttepe İlköğretim Okulu Tarihçesi

ANITTEPE İLKÖĞRETİM OKULU’NUN  TARİHÇESİ

              Okulumuz 1952-1953 Eğitim-Öğretim  yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Şantiye binasında çevre ilköğretim okulu ihtiyacını karşılamak üzere öğretime başlamıştır.

               1966 yılında şimdiki  Mebusevleri Mahallesi ,Önder Caddesindeki yeni okul binası inşaatına başlanmış ,semt ve çevre sakinlerinin kurdukları Anıttepe İlkokulu’nu Yaptırma ve Yaşatma Derneği’nin maddi ve manevi katkıları sonucu 1967-1968 öğretim yılında yeni binasında eğitim ve öğretime başlamıştır.

              Okulumuz Çankaya İlçesi Mebusevler Mahallesi 9445 ada 45 parsel arsa üzerinde kurulmuş ,Anıtkabir’e bitişik olması nedeniyle Anıttepe İlkokulu ,1994-1995 Öğretim yılında ise Anıttepe İlkokulu iken , Anıttepe İlköğretim Okulu adını almıştır.

              Bir bodrum kat ve giriş ile birlikte 2 kat olarak inşa edilen okulumuza 1998-1999 öğretim yılında bir kat ilavesi yapılmış ve bu kata son derece modern Fen laboratuarı ,Bilgi Teknolojisi Sınıfı ,Kütüphane ,Müzik Dershanesi ,Görsel Sanatlar Dershanesi ,Teknoloji ve Tasarım İşlikleri  ve Rehberlik Odası yapılmıştır.Okulumuz yarım bodrum olmak üzere dört katlıdır.İçinde 15 derslik bulunan okul binası doğalgazlı ve kaloriferlidir.

              Okul binası önünde iki kademeli bahçesi bulunmaktadır. Bahçemiz asfaltlanmış olup ,bahçede basketbol ve voleybol sahaları ile mini futbol sahası yer    almaktadır.Okulumuzun bahçe giriş kapısından itibaren sarmaşıklarla ,çiçeklerle bezenmiş  ve ışıklandırılmış olması okulumuza ayrı bir güzellik katmaktadır.

              Okulumuz ihata duvarı ile çevrili olup , yanda okul kantinini arka da ise çocuk bahçesi ile donatılmıştır.Okul binasının pencereleri PVC ,sınıf ve diğer bölümlere ait kapılar ise tamamen panel kapı ile değiştirilmiş,binanın tamamının tadilat ve tamiratı ile birlikte son derece modern lavabolar yaptırılmış ve temiz ,hijyen bir ortamda eğitim ve öğretim sağlanmıştır.

              Okulumuzun tüm bölümleri işler hale getirilmiş ; derslik ve işlikler eğitim araç-gereçleri ve teknolojik araçlarla donatılmıştır.Okul binamızın tüm pencereleri ferforje demir ile kaplatılmış,güvenlik açısından bahçe ve okulun koridorları kameralarla ,kapalı devre TV  ve merkezi anten ile donatılmıştır.Okul binası ve araç-gereçleri sigortalı olan okulumuz aynı zamanda Güvenlik şirketine bağlı olarak çalışmaktadır.

              Fiziki yapısı ,eğitim ,spor  ve sosyal faaliyetlerdeki başarısı ,yetiştirdiği büyük değerlerle ön plana çıkan okulumuz da amaç her zaman daha iyi ve güzele ulaşmak olmuştur.2001 Yılından itibaren okulumuza kazandırılması için çalışılan bitişik arsa 2007 yılında okulumuza kazandırılmış olup ,okul bahçemizin büyüklüğü 9903 m2’ye çıkmıştır.Bu bahçe üzerine ek bina ve spor tesisleri yapımı için gerekli çalışma ve başvurular yapılmıştır.Bu tesisler sayesinde Akademik ve spor,sanat,sosyal başarılara öncülük eden okulumuzda başarı bir kat daha artacaktır. Teknolojik araç ve gereçleri en etkin şekilde kullanan okulumuz ;2007-2008 Öğretim yılında;1097 öğrenci 54 personel ile Bilgisayar Destekli Eğitim ve öğretime devam etmektedir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !